......
 
 
 
Menüler
Hazır Beton Firmaları
3D Projeciler - Üç Boyut Çalışmalar
İnşaat Müteahhitleri
İnşaat Mühendisleri
Mamak Müteahhitleri
Mevzuat
Mamak Mahalleleri
İnşaat Terimleri
Ziyaretçi Defteri
İletişim
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMENLİĞİ
- Misyonumuz
- Vizyonumuz
Hava Durumu

Doviz Kurları
  ALIŞ SATIŞ
Dolar 2. 4 2
Euro 2. 11
Veriler TCMB Güncel Verileridir

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  384756
Bugün Ziyaretçi :  157
Aktif Ziyaretçiler :  6
Paylaş
KÜLTÜREL MİRASI İLE GELECEĞE TAŞINACAK ŞEHİR: KALECİK

KÜLTÜREL MİRASI İLE GELECEĞE TAŞINACAK ŞEHİR: KALECİK

Ali Osman ARSLAN

AK PARTİ KALECİK BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI

 

Kalecik ilçemiz, doğal yapısı, derin kültürel değerleri, başkente yakınlığı, içinden ırmak geçmesi ve nezih ortamı ile insanlara huzur bahşeden tarihi bir şehirdir. Ne yazıktır ki, büyük potansiyellere sahip olan Kalecik, yılların ihmali sebebiyle sürekli erimiş ve bitme noktasına gelmiştir.

Kalecik’i geleceğe hazırlamak, erimeye son vermek için yeni misyon ve vizyona ihtiyacı bulunmaktadır. Kalecik için yapılabilecek en önemli vizyon onu Sakin Şehir haline getirmektir.

Ülkemizde, Sakin Şehir perspektifiyle gerekli kriterleri taşıyan ve taşıması belki kolaylıkla sağlanabilecek olan nadir şehirlerimizden birisidir, Kalecik.

Kalecik’i sakin şehir statüsüne sokmanın bir dizi kolaylığı bulunmaktadır. Şehrin tarihi yapısı bunların başında gelir. Tarihin derinliklerinden gelen kültürel zenginlikler harekete geçirilerek Kalecik otantik bir yapıya kazandırılabilir. Ayrıca içerisinden Kızılırmak’ın geçiyor olması, apayrı bir anlam taşımaktadır.

Sakin Şehirlerin bir özelliği de gıda ile ilgili mecburiyetleridir. Gıdanın organik olması, yerken insana haz vermesi ve lezzetli olması, gıdanın temiz olması, üretimde kullanılan tekniklerin çevreye, hayvan ve insan sağlığına zarar vermemesi bu mecburiyetlerin başında gelir. Kalecik’in kontrolsüz büyümemesi, onun bu özelliklerini muhafaza etmesinde en önemli unsur olmuştur.

Temiz gıda konusunda neler yapmamız gerekiyor. Gıdaların taze olması, dalında ve mevsiminde olgunlaşması, paketleme-ambalajlama ve taşıma zorunluluğunun ortadan kalkması, böylece çevre için kirletici unsurlara meydan verilmemesi adına yerel üretim öne çıkarılmalıdır. Bunun için Kalecik’te üretilen ürünlerin soğuk hava depolarında bozulmadan saklanması son derece önemlidir.

Bu durum aynı zamanda, tüketilen ürünlerin hangi şartlarda ve nasıl üretildiğinin bilinmesini de sağlayacak, tarladan tezgâha üretici ile tüketici arasına başka pazarlama etkenleri girmemiş olacaktır. Ayrıca geleneksel üretim yöntemleri, yerli tohumlar, tür ve çeşitlilik de korunmuş olacak, ekolojik çeşitliliğin korunması ve zenginleştirilmesine imkan sağlanacaktır.

Kızılırmak’ın kıvrıla kıvrıla gelerek Kalecik’ten geçmesi bizim için bir avantajdır. Kızılırmak’ın etrafından ekolojik dengeyi bozmadan yapılacak mesire alanları, tatil konutları ve rekreasyon alanları şehrin dinginliğine ayrı bir modernite kazandıracaktır.

Kalecik’te hayvancılık tamamen organik usullerle yapılmaktadır. Hayvanlar meralarda otlamakta, hayvan sağlığını tehdit edecek şekilde beslenmektedir. Bu özellik Kalecik’te kurulacak olan modern hayvan pazarı ve kesimhane ile desteklenmesi gerekmektedir.

Tüm bu argümanlar, insanların Kalecik’i tercih etmesinde etken olacaktır. Sakin Şehir ağına katılan belediyeler, şehrin aslî kimliğini yansıtan dokusunu ortaya çıkaran faaliyetleri desteklemektedir. Bu faaliyetlerin ana karakteristiğini yöresel mutfak, yerel müzik ve folklor teşkil etmektedir. Kısacası, mekanı sosyal olarak yeniden inşa eden ve bunu şehrin yeniden tasarımıyla gerçekleştirmeyi hedefleyen Sakin Şehir konsepti, sakinlerini geleneksel mirasla buluşturmayı da misyon edinmiştir.

Şehrin karakteristik özelliklerinin yanı sıra, yaşanan çevrenin korunması, zenginleştirilmesi ve çevreyle iç içe bir şehir hayatının sağlanması için politikalar belirlenmesi diğer önemli kriterlerdendir. Daha insani, daha çevreci, geçmiş ve gelecek nesillere daha fazla saygılı olmaktır. Bu felsefenin temelinde “insan odaklı” belediyecilik yatmaktadır. İnsanı merkeze alan, insanın mutluluğu üzerine kurulu bir belediyecilik anlayışı mutlaka şehrimizi geleceğe taşıyacak ve büyütecektir.

Dünyada, Sakin Şehir hüviyetini kazanan, daha önceden turistik olma özelliği taşımayan pek çok şehrin turistik hareketliliğe sahne olduğu görülmüştür. Bir de Kalecik’in turistik ve tarihi özelliklerini katarsak, Kalecik mutlak surette kabuğunu kırmış olacaktır.

Kalecik’in geçmişten kalan mirasını korumayı esas amaç edinirken, bu hedefe ulaşmada modern teknolojik imkânları da ihmal etmeyeceğiz. Şehrimizi yeniden yapılandırılırken, Selçuklu, Osmanlı izlerini can alıcı bir şekilde ortaya koyacağız.

Ülkeleri arasında teknolojiyi en yaygın ve en etkin seviyede kullanmak ön sırada gelmektedir. Belediye hizmetlerine ulaşmada en son teknolojinin imkânlarından yararlanarak güneş enerjili sokak aydınlatmasına, yeşil binaların oluşturulmasından, insan sağlığına azami derecede dikkat edilmesine, ileri teknolojili arıtma tesislerine ve yaygın elektronik iletişim ağına kadar, modernliğin insani yaşam kalitesini arttıran imkânlarından mutlak surette yararlanacağız.

Bu belediyecilik anlayışımız, bir yandan geleneksel mimariyi, zanaatı ve sofrayı korurken diğer yandan modern dünyanın en iyi imkanlarından istifade etmiş olacağız.

 

Sonuç olarak, Kalecik için yapmayı hedeflediğimiz belediyecilik anlayışı, “Sakin Şehir” kriterleri yerine getirildiğinde, ortaya bir yerel kalkınma modelidir. Biz sürekli tekrar edilen, fakat bir sonuç alınamayan nakaratlar yerine, yeni bir belediyecilik anlayışı ile yola çıkacağız.

 [ 14.10.2013
 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Recep Kütük, "“Peygamberimiz bize en güzel örnektir”
Peygamberimizin metodunun insanlık için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladıklarını ifade eden ve kutlu doğum haftasını kutlayan Anadolu İnşaatçılar Birliği Başkanı Recep Kütük, “Her yıl düzenlenen ve artık geleneksel
Yusuf KARACA [ 13.04.2014 Devamı
 
MİM-DER Örnek Çalışmalarıyla Gözde
Mamak’ta inşaat yapan müteahhitlerin tüm sorunları ile yakından ilgilenen Dernek Yönetim yaptıkları çalışmalarla Türkiye genelinde faaliyet gösteren müteahhitler dernekleri arasında ilk sırada yer aldı.
Yusuf KARACA [ 12.04.2014 Devamı
 
Şimşek; "Konutta maliyetlerin düşmesi gerekiyor"
2013 yılında konutta hareketliliğin 2014 yılında da geçmesini dilediklerini fakat bunun mümkün gözükmediğini ifade eden MİM-DER Genel Sekreteri Aydın Şimşek, “Konut fiyatlarındaki artış satışları etkileyecektir. Maliyetlerin
Yusuf KARACA [ 24.03.2014 Devamı
 
“BİN YILLIK BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ KİMSE BOZAMAZ”
MHP Çankaya Belediye Başkan Adayı Sadık Aslan ve MHP Çankaya İlçe Başkanı Deniz Kaya, Cem Vakfı Ankara Şubesini ziyaret ettiler. Cem Vakfı Ankara Şube Başkanı Şahin Akıncı ve beraberindekilerle sohbet eden Aslan, Cem Vakfı An
Yusuf KARACA [ 09.01.2014 Devamı
 
Pakdil, “Şehir insanın bir aynasıdır”
TPB Genel Başkanı Nevzat Pakdil ve TPB Yönetim Kurulu Üyeleri Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’yi makamında ziyaret etti. Bakan Güllüce’ye başarı dileklerini ileten TPB Genel Başkanı Pakdil, “Şehir, topluluk olarak
Yusuf KARACA [ 08.01.2014 Devamı
 
Pakdil, "Büyükşehir Yasası, köylerin kalkınmasını sağlayacak"
Büyükşehir yasası ile belde statüsünde olan yerler mahalleye dönüştürüldü. Bu beldedeki mahalleler birleştirilerek tek mahalle haline getirildi ve muhtarlığa beldenin ismi verildi. Böylece beldelerin isimleri yaşatılmış oldu.
Yusuf KARACA [ 20.12.2013 Devamı
 
Pakdil, "Ölen sadece birkaç beden değil, temelde insanlık ölüyor"
Dünyada son yıllarda zengin, fakir arasındaki gelir dengesizliği sürekli olarak artıyor.Bir yanda yapılan israfın boyutları hesaplanamazken, diğer yanda insanlar bir dilim ekmek bulamadıkları için ölümle karşı karşıya kalıyor
Yusuf KARACA [ 16.12.2013 Devamı
 
Pakdil, " Türkmenistan’ın Tarafsızlığının 18. Yıldönümü"
Türkiye – Türkmenistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu olarak Atayurdumuz Türkmenistan’ın BM tarafından tarafsızlığının kabulünün 18. Yıldönümünü kutluyorum. Türkmenistan, her açıdan Asya'nın yeni yükselen gücüdür.
Yusuf KARACA [ 11.12.2013 Devamı
 
Pakdil, "İnsan Hakları, doğuştan kazandığı haklardır"
Küresel güçlerin insan hakları konusunda çifte standart uyguladığını ifade eden Türk Parlamenterler Birliği Genel BaşkanıNevzat Pakdil, “10 Aralık 1948 tarihinde Birleşmiş Milletler Meclisi, İnsan Hakları Beyannamesini kabul
Yusuf KARACA [ 09.12.2013 Devamı
 
İnsan Haklarının Neresindeyiz?
İnsan hakları, Dünyada ve Türkiye’de 20. ve 21. yüzyılın görünürde yükselen değeridir. Buna rağmen toplumumuz, insan haklarına yönelik tutumları ve ihlalleri genelde hassas bir konu olarak görmemekte, ekonomik nitelikli
Yusuf KARACA [ 06.12.2013 Devamı
 
Yağmur, "Kadın eli siyasette de etkin olmalı"
AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Av. Bülent Yağmur, Kadınlara seçme hakkı verilmesinin yıldönümünde kadınların siyasette daha etkin olması gerektiğini ifade ederek, “Kadınların siyasette daha etkili olması, yerel yönetimlerin
Yusuf KARACA [ 05.12.2013 Devamı
 
TOKİ'den dar gelirliye bayram müjdesi
İnşa ettiği toplam 607 bin 887 konutla modern yaşam koşullarında ve kira öder gibi ev sahibi olma imkanı sunan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'ndan (TOKİ) dar gelirliye bayram müjdesi geldi.
Yusuf KARACA [ 10.10.2013 Devamı
 
Mısır Üzerinden Ortadoğu’yu Yeniden Dizayan Etmek
Türkiye’de darbeler sabaha karşı yapılırdı. Bir sabah kalktığınızda ordu yönetime el koymuş, sokaklar askerlerle dolmuş olurdu. Sabahın erken saatinde bakkala ekmek almak için gittiğinizde, bir asker karşınıza çıkar ve sokağa çıkma yasağı olduğunu si
Yusuf KARACA [ 17.08.2013 Devamı
 
İşsizlik düşmeye devam ediyor
İşsizlik Rakamları ne oldu? TÜİK’in Nisan ayında yüzde 9,3 olarak açıkladığı oranı 2013 Mayıs döneminde 8,8’e indi. Nisan-Mayıs-Haziran döneminde de yüzde 8,8 olarak gerçekleşti.
Yusuf KARACA [ 16.08.2013 Devamı
 
Erdoğan: Koylarda durum felaket
Başbakan Erdoğan'ın tatil yaparken tebdili kıyafetle Bodrum'da koyları denetlediği ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar'ın eşlik ettiği incelemeyi anlatan Erdoğan 'Durum felaket' dedi.
Yusuf KARACA [ 16.08.2013 Devamı
 

 

Editörlerimiz
Yusuf KARACA

Recep Kütük, "“Peygamberimiz bize en güzel örnektir”

 

 

Her Hakkı Saklıdır. Anadolu Müteahhitleri Platformu © 2009 Tasarım Linear Yazılım